Pohled z konského sedla,je ten nejhezčí pocit

Listopad 2009

Neděle-U koníků

28. listopadu 2009 v 15:49 | Lissy(lísinka) |  Jezdectví
Tak v neděli jsem zase byla u koníků :) Tentokráte zase na lonži .Bylo to super
jela jsem na kobylce jménem Horna ,Zatáčeli sme jezdili težký a lehký klus.Taky sme se rozběhli samotný a málem sme přeskočili překážku xDBylo to opravdu super .Nejdříve
když sme přijeli na lonž pobídla sem Hornu ke kroku :) Jenže..to ja sem byla zase někde asi v užasnem svetě protožesem si nevzoměla na to že když horničku nerozejdu tak už ně tuhle pul hodku prostě bude ignorovat a nebude reagovat na nic co jí řeknu :D Řekla sem: Tohle mi nedělej Horničko.Taky že to zabralo pobídla sem lehce a zabralo to xDTakže super.Ale pak sme měli pobízet do klusu,to se zase Hroničce nechtělo protopže si usmylila že nebude poslouchat ale pak sme jí navnadila na seno dala snme jí seno a pak jela takže poslouchala a já si v duchu říkala: Horno Horničko..seno to by ti užilo vid? ale na to aby si jela cval to neuděláš xDAle pak už konečně se do toho dostala a začala pořádně poslouchat :) bylo to super protože sme dělali všechno možný :D Psk když už ta půl hodink utekla jako voda tak sme jeli přes drezurovej kruh apak sem sesedla upravila třmeny pochválila a pak senm ji haldila :D No prostě vubec se mi od těch mích miláčků koníků nechtělo ale musela sem :) takže sem už pak jenom šla domů a zapsala do deníku jízdu .


New Dess!

21. listopadu 2009 v 18:55 | Lissy(lísinka) |  O blogu
A je tu new dess! :) Doufám že se vám líbí je spojený z menu takže je takový netradiční an tomhle blogu ! :)Doufám že se vám líbí a že vám je to tady příjemný :) Tak papa

Lissy(vaše lísinka) ♥

Fríský kůň

16. listopadu 2009 v 17:42 | Lissy(lísinka) |  Druhy koní
Ahojky zas epo dlouhé době omlouvám se nemám čas :D Znáte to pořád jezdím jezdím jezdím na koníkách :D Tka a tady už je plemeno: Fríský kůň

Barva: pouze černá

Znaky: povolena pouze malá bílá hvězda na čele
Kohoutková výška: 155 - 165 cm
  • Exteriér: ušlechtilá delší hlava, malé uši, výrazné oči, vysoko nasazený mohutný krk, oblý kohoutek, strmý sklon zádě, silné krátké zadní nohy, tělo je válcovité, kopyta nižší. Typickým znakem je hustá dlouhá černá vlnitá hříva a stejně hustý ohon až na zem. Hříbata se rodí s vlnitou srstí, připomínající persián.
  • Povaha: povahově naprosto jedineční, jsou to koně inteligentní, klidní, mírní, přátelští, nelekaví a hraví. Dospívají poněkud později, až mezi 4.-5. rokem.
Po roce 1990 u nás nastal v chovu koní obrat k lepšímu a téměř boom v chovu plemen, která u nás doposud nebyla obvyklá nebo ani známá. Tímto plemenem je mimo jiné i plemeno fríského koně. První, kdo se u nás začal zabývat tímto chovem, byl v roce 1996 bývalý hřebčín (již z doby Marie Terezie) v Pecínově u Benešova, cca 50 km od Prahy. Majitelem je pan Hora, který tyto koně dovezl Holandska ( kde se toto plemeno chová mj. i zásluhou královny Beatrix , podle které je nyní pojmenovaná Asociace chovu fríských koní, a která těchto koní využívá jako svoji ceremoniální ekvipáž). Hlavní plemenná kniha je vedena v Drachtenu v Holandsku, kterou si holanďané pečlivě střeží (pomineme-li chov např.v Německu, kde mají také svoji plemennou knihu, dále v Kanadě a Austrálii, ale všechny se více-méně podřizují té hlavní v Drachtenu). Dá se říci, že pro holanďany má toto plemeno význam jako u nás Starokladrubský kůň ( pozn.: víte, že tato plemena jsou příbuzná zásluhou hřebce Romke 234?). Celkový počet fríských koní na celém světě odhaduji cca na 80.000, z toho je cca polovina v Holandsku.

V současné době se chovají ve třech liniích:

  1. Barokní - nejméně chovaný typ, považován za staromódní .- v Holandsku. (Jiného názoru by mohl být pan Marian Roden, kterého lze vídat na různých výstavách se svým hřebcem právě v barokním kostýmu při ukázkách barokní elegance).
  2. Střední - univerzální - nejpočetněji zastoupeni, jedinci vhodní jak pod sedlo tak do zápřahu.
  3. Moderní - jedná se o "lehčího" fríse , velmi ušlechtilý a vhodný více pod sedlo, bývá vyšší v kohoutku a využíván pro drezurní ježdění.

Krása fríského koně je zvýrazněna jeho exteriérem, uhelně černou barvou bez odznaky (pozn.: je povolena pouze malá bílá hvězda) , bohatou hřívou a vysokou akcí nohou při chodu, zejména v klusu. Impozantnost tohoto koně ocenili i návštěvníci zdařilé soukromé akce s názvem "Paráda hřebců", která se konala dne 23.9.2003 ve Slatiňanech, kde fríský hřebec obsadil 1. místo mezi cca 15-ti různými plemeny koní chovanými v ČR a odnesl si mimo poháru i finanční odměnu.